Αρχική σελίδα » Δραστηριότητες » Εργαστήρια

Εργαστήρια

Βιωματικό Εργαστήριο στο ΠΜΣ "Επιστήμες της Αγωγής", Η αξιοποίηση του παιδικού βιβλίου "Το Μικρό Εγώ είμαι Εγώ" στη σχολική πράξη, 23 Απριλίου 2024, Μαράσλειο Διδασκαλείο.

Έ. Γλυμίτσα & Ε. Ζαφειριάδου, Προβλήματα συμπεριφοράς στη σχολική κοινότητα: Στρατηγικές πρόληψης & αντιμετώπισης. Βιωματικό εργαστήριο για εκπαιδευτικούς της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Αττικής, 6 Μαρτίου 2024, Ραφήνα.

Έ. Γλυμίτσα & Ε. Ζαφειριάδου, Προβλήματα συμπεριφοράς στη σχολική κοινότητα: Στρατηγικές πρόληψης & αντιμετώπισης. Βιωματικό εργαστήριο για εκπαιδευτικούς της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Αττικής, 24 Ιανουαρίου 2024, Νέα Μάκρη.

Έ. Γλυμίτσα & Ε. Ζαφειριάδου, Προβλήματα συμπεριφοράς στη σχολική κοινότητα: Στρατηγικές πρόληψης & αντιμετώπισης. Βιωματικό εργαστήριο για εκπαιδευτικούς της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Α΄ Αθήνας, 7 Δεκεμβρίου 2023, Αθήνα.

Έ. Γλυμίτσα & Ε. Ζαφειριάδου, Προβλήματα συμπεριφοράς στη σχολική κοινότητα: Στρατηγικές πρόληψης & αντιμετώπισης. Βιωματικό εργαστήριο για εκπαιδευτικούς της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Αττικής, 17 Νοεμβρίου 2023, Κερατέα.

Ν. Κουρμούση & Γ. Μαρκογιαννάκης. Βιωματικό Εργαστήριο στο ΠΜΣ  "Επιστήμες της Αγωγής", "Εκπαίδευση σε ατομικές και κοινωνικές δεξιότητες στο δημοτικό σχολείο: Το παράδειγμα του προγράμματος «Βήματα για τη ζωή»", 21 & 28 Νοεμβρίου 2023, Μαράσλειο Διδασκαλείο.

Έ. Γλυμίτσα & Ε. Ζαφειριάδου. Βιωματικό Εργαστήριο στο ΠΜΣ "Επιστήμες της Αγωγής", "Προβλήματα συμπεριφοράς στη σχολική κοινότητα: Στρατηγικές  πρόληψης και αντιμετώπισης", 7 & 14 Νοεμβρίου 2023, Μαράσλειο Διδασκαλείο.

Νίκα, Β. Βιωματικό Εργαστήριο σε προπτυχιακό επίπεδο, Υποστήριξη του Νέου Εκπαιδευτικού: Γνώση και πράξη για την πρώτη χρονιά στο δημοτικό σχολείο, 3 Νοεμβρίου 2023, ΠΤΔΕ ΕΚΠΑ.

Βιωματικό Εργαστήριο στο ΠΜΣ "Επιστήμες της Αγωγής", Η αξιοποίηση του παιδικού βιβλίου "Το Μικρό Εγώ είμαι Εγώ" στη σχολική πράξη, 15 Μαΐου 2023, Μαράσλειο Διδασκαλείο.

Ε. Ζαφειριάδου, Έ. Γλυμίτσα & Ε. Γαλανάκη, Κοινωνική και συναισθηματική αγωγή στο σχολείο: Προληπτικές παρεμβάσεις. Εργαστήριο στο 5ο Πανελλήνιο Συνέδριο Γνωσιακών Συμπεριφοριστικών Προσεγγίσεων σε Παιδιά και Εφήβους, 11-12 Μαρτίου 2023, Πάντειο Πανεπιστήμιο, Αθήνα.

Έ. Γλυμίτσα & Ε. Ζαφειριάδου, Κοινωνική και συναισθηματική αγωγή στο σχολείο: Προληπτικές παρεμβάσεις. Βιωματικό Εργαστήριο για Εκπαιδευτικούς του 6/Θ Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΠΣΠΑ), 31 Μαρτίου 2023, Αθήνα.

Σεμινάριο διδακτόρων και υποψηφίων διδακτόρων, Εαρινό εξάμηνο 2023, Εργαστήριο Ψυχολογίας ΠΤΔΕ, ΕΚΠΑ.

Μαρκογιαννάκης, Γ. Βιωματικό Εργαστήριο για το Πρόγραμμα Κοινωνικής και Συναισθηματικής Μάθησης «Βήματα για τη ζωή» (συγγραφέας: Ν. Κουρμούση). Μαθήματα «Αναπτυξιακή Ψυχολογία», «Σχολική Ψυχολογία και Συμβουλευτική», «Προαγωγή της Ψυχικής Υγείας και της Μάθησης», Χειμερινό και εαρινό εξάμηνο 2022-2023, Χειμερινό εξάμηνο 2023-2024, ΠΤΔΕ ΕΚΠΑ.

Δεϊμέζη, Κ. Εργαστήριο Μουσικής Παιδαγωγικής. Μαθήματα «Παιδαγωγική Ψυχολογία», «Αναπτυξιακή Ψυχολογία», Εαρινό εξάμηνο 2022-2023, Χειμερινό εξάμηνο 2023-2024, ΠΤΔΕ ΕΚΠΑ.